Fotbal ve Vietnamu

Fotbal je bez pochyb nejpopulárnějším sportem ve Vietnamu. Jeho počátky sahají až do přelomu 19. a 20. století, kdy ho tam poprvé začali hrát Francouzi. Na začátku 20. století vznikly první fotbalové kluby, ve kterých hráli ale hlavně Francouzi, a v roce 1907 vznikly první dva ryze vietnamské fotbalové kluby.  Do 40. let nabíral fotbal na popularitě, ale během 2. světové války a Války v Indočíně se moc nehrál, protože Vietnamci měli pochopitelně mnoho jiných starostí. Začal se hrát znovu až po roce 1954. Tehdy také vznikly 2 národní týmy - Severovietnamský a Jihovietnamský. Severovietnamský fotbalový tým hrál za dobu své existence téměř pouze s týmy komunistických zemí, jakým byl například Sovietský svaz nebo Čína. Jihovietnamský tým byl aktivnější a úspěšnější, skončil například dvakrát čtvrtý na Asijském poháru.

sapatrip13

Ačkoli je fotbal ve Vietnamu velice populární, tak jeho současná fotbalová reprezentace moc celosvětových úspěchů nesbírá. Na fotbalové Mistrovství světa se vietnamská reprezentace neprobojovala ani jednou a v současné době je na 146. místě v žebříčku FIFA( ČR je i přes své hrozné výkony na EURU 30.). Regionálně, v Jihovýchodní Asii, ale přeci jen úspěšná je, několikrát se v poháru AFF, který hraje 8 týmu z Jihovýchodní Asie, probojovala až do semifinále a v roce 2008 ho dokonce i vyhrála.

sapatrip14

Vietnamský nároďák

sapatrip15

Logo vietnamské fotbalové reprezentace

 

Stejně jako u nás, i ve Vietnamu se hraje první, druhá, třetí, a i mnoho dalších lig. V první lize hraje 14 klubů. Nejpopulárnějšími fotbalovými kluby jsou v současnosti asi hanojský Ha Noi T&T a Becamex Binh Duong, sídlící v malém městě Thu Dau Mot. Mezi populární zahraniční kluby ve Vietnamu patří určitě Arsenal, Chelsea a nebo Real Madrid.

sapatrip16

Tým Ha Noi T&T